Wizyta u neuroterapeuty – najważniejsze informacje

Przemyslaw Walczak

Neuroterapia to rodzaj leczenia mózgu, który ma na celu leczenie chorób psychicznych, eliminowanie dolegliwości fizycnzych i poprawę funkcji poznawczych. Głównym celem neuroterapii jest poprawa wydajności mózgu poprzez ukierunkowanie na konkretne, mierzalne obszary w mózgu. Sesje neuroterapii są zazwyczaj krótkie i odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu przez okres kilku tygodni. Na pierwszy rzut oka sesje te mogą wydawać się podobne do innych rodzajów terapii, takich jak terapie behawioralne, ale istnieje kilka ważnych różnic, które powinieneś znać przed wizytą u neuroterapeuty. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wybrać odpowiedniego neuroterapeutę, jakie pytania powinieneś zadać przed umówieniem się na wizytę oraz uzyskać więcej informacji na temat tego typu terapii.

Jak przygotować się do wizyty u neuroterapeuty?

Jedną z ważnych rzeczy, o których należy pamiętać przed wizytą u neuroterapeuty jest to, że neuroterapeuta jest terapeutą, ale nie każdy terapeuta jest neuroterapeutą. Neuroterapia jest specyficznym rodzajem terapii, która skupia się na mózgu. Ważne, aby zrozumieć, że terapeuci mają wiele różnych specjalności, a nie wszystkie z nich koncentrują się na poprawie mózgu. Tak więc, kiedy odwiedzasz neuroterapeutę, będą oni przeszkoleni, aby skupić się na twoim mózgu i pomóc skorygować wszelkie problemy lub dysfunkcje w twoim mózgu. 

Neuroterapia jest często stosowana w leczeniu depresji, lęków i zaburzeń uwagi, by wymienić tylko kilka. Jeżeli doświadczasz jednego z tych objawów, możesz być zainteresowany wizytą u neuroterapeuty. Istnieje również kilka innych czynników, które należy rozważyć przed wizytą u neuroterapeuty. Po pierwsze, powinieneś być świadomy, że różne rodzaje neuroterapeutów używają różnych technik. Możesz więc chcieć zrobić trochę badań na temat tego, co robi konkretny neuroterapeuta. To pomoże Ci dowiedzieć się, czego spodziewać się podczas sesji. 

Następnie warto zapisać wszelkie kwestie, które chcesz omówić podczas sesji. To pomoże neuroterapeucie poznaćą Twoje obawy i miejmy nadzieję, że pomoże Ci wymyślić możliwe rozwiązania. I wreszcie, zawsze dobrze przyprowadzić kogoś ze sobą. Może to być przyjaciel lub członek rodziny. Posiadanie innej osoby w pokoju może sprawić, że będziesz czuć się bardziej komfortowo i uzyskasz jak najwięcej pomocy podczas sesji.

Jak wygląda wizyta u neuroterapeuty?

Wizyta u neuroterapeuty może wydawać się podobna do wizyty u terapeuty, ale jest kilka kluczowych różnic. Po pierwsze, neuroterapeuta prawdopodobnie będzie miał w pokoju większy ekran komputera. Na ekranie prawdopodobnie będzie znajdowało się kilka różnych wykresów i obrazów, a także instrukcje dla Ciebie. Ekran może wyświetlać informacje o Twoim mózgu lub prezentować informacje o Twojej wydajności podczas sesji. 

Kolejną różnicą między neuroterapeutą a zwykłym terapeutą jest to, że podczas sesji prawdopodobnie będziesz mieć czujniki (lub elektrody) przymocowane do skóry głowy. Elektrody te mierzą Twoje fale mózgowe i pomagają neuroterapeucie w ukierunkowaniu Twojego mózgu. Możesz być również poproszony o wykonanie pewnych zadań podczas sesji, takich jak naciśnięcie przycisku, gdy odczuwasz pewne emocje. Terapeuta wykorzysta informacje z elektrod i Twoich działań, aby zdecydować, jakie leczenie zastosować.

Neuroterapeuta jest przeszkolony w zakresie administrowania leczeniem i dokonywania korekt w razie potrzeby. Na koniec, neuroterapeuta może również poprosić Cię o wypełnienie kilku pisemnych kwestionariuszy przed sesją. Pomoże to terapeucie zrozumieć Twój obecny stan psychiczny przed rozpoczęciem sesji.

Jak długo trwa wizyta u neuroterapeuty?

Dokładny czas oczekiwania zależy od dostępności terapeuty i harmonogramu, ale należy pamiętać, że jest mało prawdopodobne, abyś został przyjęty tego samego dnia, kiedy odwiedzisz gabinet. Większość terapeutów ma ustalony harmonogram i stara się przyjąć jak najwięcej pacjentów. Tak więc, prawdopodobnie będziesz musiał umówić się na wizytę i poczekać kilka dni zanim zostaniesz przyjęty. 

Zwykle jedna wizyta u neuroterapeuty trwa 30-60 minut. Może się jednak okazać, że będziesz musiał umówić się na kilka wizyt, zanim zobaczysz wyniki. Ze względu na charakter leczenia mózgu, trudno jest przewidzieć, ile czasu zajmie zobaczenie wyników. Niektóre zabiegi są jednak bardziej skuteczne niż inne, dlatego ważne jest, aby zrobić badania przed umówieniem się na wizytę u neuroterapeuty.

Gdzie odbywa się wizyta u neoruterapeuty?

Neuroterapeutów często można znaleźć w klinikach, gabinetach lekarskich i szpitalach. Tam mogą pomóc pacjentom z wieloma różnymi schorzeniami. Neuroterapeuci mogą specjalizować się w pracy z osobami, u których zdiagnozowano pewne schorzenia, takie jak depresja, lęk czy ADHD. Możesz również znaleźć neuroterapeutę w przychodni. Ten rodzaj kliniki jest często używany dla ludzi, którzy odzyskują po kryzysie zdrowia psychicznego. Przed umówieniem się na wizytę należy dowiedzieć się, gdzie pracuje terapeuta i zdecydować, czy ta lokalizacja jest dla Ciebie odpowiednia. Możesz chcieć odwiedzić klinikę, która jest blisko Twojego domu lub pracy, lub możesz czuć się najbardziej komfortowo w klinice ambulatoryjnej.

Ile kosztuje wizyta u neuroterapeuty?

Cena, którą zapłacisz za wizytę u neuroterapeuty, będzie zależała od rodzaju leczenia i specjalisty, którego odwiedzisz. Niektóre firmy oferują pakiet świadczeń na rzecz zdrowia psychicznego, który może pokryć koszty sesji terapeutycznych. Wizyty u neuroterapeuty kosztują około 100 zł za godzinę. Neuroterapia jest jednym z najskuteczniejszych dostępnych rodzajów psychoterapii. Jest również bardzo bezpieczna, z niewielką ilością skutków ubocznych. Ważne jest, aby znaleźć odpowiedniego neuroterapeutę i rodzaj leczenia dla Ciebie.

Zostaw komentarz