Kto to neuroterapeuta i czym się zajmuje?

Przemyslaw Walczak

Neuroterapia to nowa dziedzina neuronauki, która wykorzystuje interaktywne programy komputerowe, aby pomóc ludziom stać się świadomymi swoich myśli, uczuć i działań. Neuroterapeuta pomaga Ci zidentyfikować pierwotną przyczynę Twoich problemów lub dolegliwości, a następnie opracować strategie ich pokonania. Ten wpis wprowadzi Cię w świat neuroterapii.

Kim jest neuroterapeuta?

Neuroterapeuta jest pracownikiem służby zdrowia (nie lekarzem), który używa interaktywnych programów komputerowych, aby pomóc ludziom stać się świadomymi swoich myśli, uczuć i działań. Pomaga im również stworzyć nowe, bardziej pozytywne sposoby myślenia i zachowania. Neuroterapeuci stosują różne techniki, w tym terapię poznawczą, neurofeedback, hipnozę i programowanie neurolingwistyczne (NLP). Neuroterapeuta nie jest psychiatrą, ale mogą oni ściśle współpracować, aby pomóc Ci rozwiązać Twoje problemy zdrowotne.

Czym zajmuje się neuroterapeuta?

Podczas gdy wszyscy neuroterapeuci używają różnych technik, ich ogólnym celem jest pomóc ci stać się bardziej świadomym siebie. Obejmuje to uświadomienie sobie sposobu, w jaki myślisz, zachowujesz się i czujesz. Neuroterapeuta może zachęcić Cię do zmiany sposobu myślenia lub odczuwania poprzez zastosowanie jednej z tych technik:

  • Terapia poznawcza skupia się ona na kwestionowaniu negatywnych myśli, które mogą Cię powstrzymywać. Neuroterapeuta może pomóc Ci wymyślić bardziej pomocne sposoby myślenia.
  • Neurofeedback – jest to technika, która pozwala Ci zobaczyć, co dzieje się w Twoim mózgu. Następnie można wykorzystać uzyskane informacje, aby zmienić swój mózg w pozytywny sposób.
  • Hipnoza jest to stan zrelaksowanego skupienia, w którym Twój mózg i ciało są bardziej otwarte na zmiany. Jest to stan umysłu, który możesz wykorzystać na swoją korzyść, aby pomóc Ci pokonać złe nawyki i zmienić swoje życie na lepsze.
  • NLP to metoda mówienia do siebie, która może pomóc Ci zmienić sposób myślenia i odczuwania.

Czy neuroterapeuta jest lekarzem medycyny?

Nie, neuroterapeuta nie jest lekarzem medycyny. Neuroterapeuci to osoby, które ukończyły program szkoleniowy z zakresu neuropsychologii i neuroterapii. Neuropsycholog to psycholog, który wyspecjalizował się w leczeniu osób z zaburzeniami związanymi z mózgiem. Oprócz terapii wymienionych powyżej neuroterapeuci oferują również oceny, doradztwo i coaching. Niektórzy neuroterapeuci będą również leczyć uzależnienia lub uczyć technik zarządzania stresem.

Kiedy udać się do neuroterapeuty?

Jeśli czujesz się zestresowany, niespokojny lub przygnębiony i bezskutecznie próbowałeś innych terapii lub technik samopomocy, zdecydowanie warto udać się do neuroterapeuty. Jeśli czujesz się przytłoczony życiem, odczuwasz przewlekłe bóle i trudno ci sobie z nim poradzić, wskazówki oraz wsparcie neuroterapeuty mogą pomóc ci wrócić na właściwe tory. Jeśli doświadczasz wahań nastroju, masz problemy w związku lub zmagasz się z traumatycznym wydarzeniem, neuroterapeuta może pomóc ci wymyślić strategie, które pozwolą ci przezwyciężyć te problemy i iść naprzód w zdrowy sposób.

Gdzie znaleźć neuroterapeutę?

Międzynarodowe Towarzystwo Neuroterapii (ISNT) jest profesjonalnym stowarzyszeniem dla neuroterapeutów. To dobre miejsce, by zacząć szukać neuroterapeuty w swojej okolicy. Możesz również poprosić swojego lekarza o skierowanie. Jak w przypadku każdego zawodu, istnieją zarówno dobre, jak i nie tak dobre neuroterapeuty, więc ważne jest, aby zrobić swoje badania. Kiedy już porozmawiasz z kilkoma terapeutami, zobacz, z kim czujesz się najbardziej komfortowo. Ważne jest również, aby dowiedzieć się, ile będą kosztować sesje. 

Zostaw komentarz