Co to jest neuroterapia? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Przemyslaw Walczak

Neurofeedback, znany również jako neuroterapia, jest rodzajem biofeedbacku, który pozwala mierzyć sprawność mózgu i go trenować. Ta metoda leczenia działa poprzez monitorowanie aktywności obu półkul oraz pomoc w rozpoznawaniu niezdrowych wzorców. Odbywa się to poprzez przekazywanie użytkownikom danych w czasie rzeczywistym w postaci dźwięków, obrazów lub innych bodźców. Użytkownik może następnie sprawdzać te informacje, próbując utrzymać się w zdrowym zakresie podczas wykonywania zadań. Terapia ta należy do technik alternatywnych, ale zyskuje na popularności, ponieważ coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z jej zalet. Ten artykuł obejmuje wszystko, co musisz wiedzieć o neuroterapii, a także wnioski na temat tego, jak może on pomóc w poprawie Twojego zdrowia psychicznego i fizycznego.

Czym jest neuroterapia?

Neurofeedback jest procesem trenowania mózgu poprzez użycie informacji zwrotnej w czasie rzeczywistym, aby zmienić sposób jego zachowania. Neuroterapia to technika leczenia, która za pomocą wyświetlania świateł lub dźwięku pokazuje, kiedy twój umysł się ustabilizował. Metoda ta ma charakter nieinwazyjny, bezbolesny i może być wykonana w krótkim czasie. Zazwyczaj stosuje ją  na pacjencie wyszkolony profesjonalista. Istnieją jednak również urządzenia dostępne dla każdego do użytkowania w domu.

Jakie problemy eliminuje neuroterapia?

Jak wspomniano powyżej, neurofeedback zmienia mózg poprzez serię czujników, które zbierają dane o systemie nerwowym danej osoby. Szuka on konkretnych cech danej osoby, czyli na przykład zbyt mocnych reakcji na określone bodźce. Po określeniu tych wzorców czujniki są wykorzystywane do dostosowania reakcji mózgu do bardziej zrównoważonego i zdrowego wzorca. Kiedy to się stanie, wiele problemów, z którymi ludzie powszechnie walczą, zostaje rozwiązanych. Powszechne problemy, które neuroterapia pomaga rozwiązać to między innymi:

  • depresja;
  • lęk;
  • PTSD;
  • bezsenność;
  • OCD;
  • zaburzenia uwagi;
  • autyzm;
  • zaburzenia odżywiania;
  • nadużywanie szkodliwych substancji;
  • przewlekłe bóle.

Ile kosztuje neuroterapia?

Niektórzy prywatni ubezpieczyciele pokrywają koszty neuroterapii. Inni mają specjalne plany, które mogą zawierać pokrycie dla tego typu terapii. Możesz również porozmawiać ze swoim pracodawcą, aby sprawdzić, czy mają plan, który oferuje pokrycie dla usług zdrowia neuropsychicznego lub neurofizycznego. Jeśli nie masz ubezpieczenia, musisz sam zapłacić za przeprowadzenie neuroterapii. Kompleksowe leczenie to z reguły wydatek rzędu kilkuset luba nawet kilku tysiecy złotych. Pamiętaj, że jakość pomocy wiąże się z kosztami. Powinieneś zawsze mieć to na uwadze przy wyborze terapeuty.

Czy neuroterapia jest bezpieczna?

Tak, neurofeedback jest całkowicie bezpieczny i pozbawiony skutków ubocznych. Czujniki używane podczas tego typu terapii nie wnikają do Twojego mózgu, a jedynie zbierają informacje o Twoim układzie nerwowym. Neuroterapia bazuje na nauce o warunkowaniu operacyjnym. To naturalny proces, dzięki któremu uczymy się na podstawie naszych doświadczeń. Z czasem można wyszkolić swój mózg, aby reagował w zdrowszy sposób, eliminując niezdrowe wzorce. Może to być wykorzystane do leczenia różnych problemów i zmniejszenia dokuczliwych objawów.

Czy neuroterapia jest skuteczna?

Tak, neuroterapia jest niezwykle skuteczna. Stosuje się go od ponad 50 lat z doskonałą historią pozytywnych wyników. Przeprowadzono wiele badań sprawdzających efektywność neurofeedbacku i okazało się, że jest on bardzo pomocny jako uzupełnienie tradycyjnego leczenia. Otrzymywana informacja zwrotna jest natychmiastowa, co stanowi wsparcie przy próbach uczenia się nowych umiejętności i pokonywania problematycznych zachowań czy przewlekłych dolegliwości fizycznych. Wyniki różnią się w zależności od pacjenta, ale wiele osób doświadcza zmniejszenia objawów i ogólnej poprawy jakości życia.

Jak długo trwa neuroterapia?

Neuroterapia może trwać tak długo, jak tego potrzebujesz. Zazwyczaj większość ludzi poddaje się jej przez kilka miesięcy. Sporo osób decyduje się na przedłużenie leczenia, aby jeszcze lepiej wytrenować swój mózg oraz ciało. Każdy jest inny i ważne jest, aby śledzić swoje postępy i przerwać leczenie, gdy już nie trzeba go stosować.

Jakie efekty zapewnia neuroterapia?

Neurofeedback to doskonały wybór w przypadku zaburzeń lękowych, zaburzeń nastroju, zaburzeń odżywiania, zaburzeń uwagi i zaburzeń związanych z nadużywaniem różnych substancji. Może być również stosowany w leczeniu problemów związanych z:

  • zaburzeniami snu;
  • bólami głowy;
  • Bólem przewlekłym;
  • Fibromialgią;
  • ADHD;
  • Autyzmem;
  • Udarem mózgu;
  • Epilepsją;
  • TBI;
  • SM;
  • Chorobą Parkinsona;
  • PMS;
  • PMDD;
  • Menopauzą;
  • PMDS;
  • Zaburzeniami odżywiania.

Jeśli cierpisz na któryś z tych problemów lub chciałbyś im zapobiec, neurofeedback jest świetnym wyborem. Możesz stosować tę terapię samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami leczenia. Jest to bezpieczny i kontrolowany sposób na przekwalifikowanie mózgu i stworzenie trwałej zmiany.

Jaka jest różnica między neurofeedbackiem a medytacją?

Jak sama nazwa wskazuje, medytacja polega na siedzeniu i skupianiu się na chwili obecnej. Można to robić z mantrą lub bez niej i często wykorzystuje się ją do rozwoju duchowego i samoświadomości. Neurofeedback, z drugiej strony, jest terapią przeznaczoną do leczenia chorób psychicznych lub dolegliwości fizycznych powiązanych ze stresem. Jest to bardziej zorganizowany proces, w którym używasz technologii do zmiany wzorców mózgowych. Medytacja może być przydatną praktyką, ale nie zastąpi korzyści płynących z neurofeedbacku.

Jaka jest różnica między neurofeedbackiem a terapią elektrokonwulsyjną?

Choć obie techniki mogą brzmieć przerażająco, są bardzo różne. Terapia elektrokonwulsyjna (ECT) to zabieg polegający na wysyłaniu prądów elektrycznych do mózgu. Jest ona również znana jako terapia szokowa i jest stosowana głównie w leczeniu ciężkiej depresji. ECT powoduje krótkie drgawki w mózgu, które zmieniają chemię mózgu. Zwykle jest stosowana jako ostatnia deska ratunku i ma wiele zagrożeń i skutków ubocznych. Neurofeedback, z drugiej strony, jest bezpiecznym leczeniem, które wykorzystuje czujniki do zbierania informacji z mózgu. Następnie wykorzystuje informacje zwrotne, aby skorygować niezdrowe wzorce.

Jaka jest różnica między neurofeedbackiem a kierowaną wyobraźnią?

Wyobraźnia kierowana to rodzaj techniki relaksacyjnej, która skupia się na obrazach w Twoim umyśle. Neurofeedback to terapia, która wykorzystuje czujniki do zbierania danych o mózgu. Wyobrażenia kierowane i neurofeedback to dwie bardzo różne rzeczy. Podczas gdy kierowana wyobraźnia może być pomocna w relaksacji, nie zapewnia ona takich samych korzyści jak neurofeedback.

Jaka jest różnica między neurofeedbackiem a magnetoterapią?

Neurofeedback i magnetoterapia są metodami terapeutycznymi, które mogą leczyć niektóre zaburzenia. Magnetoterapia nie jest jednak metodą leczenia zaburzeń psychicznych. Jest często stosowana w przypadku bólu, stanów zapalnych, ciśnienia krwi i innych dolegliwości fizycznych. Magnetoterapia nie wysyła prądów elektrycznych przez mózg, jak robi to neurofeedback. Wykorzystuje pole magnetyczne do stymulowania przepływu krwi i może być pomocna w wielu schorzeniach.

Zostaw komentarz