Czym jest EEG Biofeedback i jakie są jego zastosowania?

Przemyslaw Walczak

Aktywność elektryczna w mózgu odzwierciedla nasze uczucia, intencje i myśli. Pomiar aktywności elektrycznej mózgu za pomocą elektroencefalografii (EEG) jest nieinwazyjną techniką, którą stosuje się od dziesięcioleci w praktyce klinicznej i badaniach naukowych. EEG biofeedback to rodzaj biofeedbacku mierzącego aktywność elektryczną w mózgu. Pomaga on pacjentom nauczyć się kontrolować tę te procesy. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest EEG biofeedback, przybliżymy jego zastosowania, korzyści oraz zasadę działania. 

Co to jest EEG biofeedback?

EEG biofeedback to rodzaj biofeedbacku, który mierzy aktywność elektryczną w mózgu i pomaga osobom nauczyć się kontrolować procesy w nim zachodzące. Odbywa się to poprzez monitorowanie elektroencefalografii (EEG) mózgu i dostarczanie w czasie rzeczywistym wizualnych i dźwiękowych informacji zwrotnych dla użytkownika na podstawie danych EEG. EEG biofeedback jest szczególnie skuteczny w leczeniu niepokoju, stresu, bezsenności, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), bólów głowy i wielu innych dolegliwości.

EEG biofeedback jest również znany jako neurofeedback, neuroterapia lub neuroterapia EEG. EEG Biofeedback był używany przez wiele lat jako leczenie różnych warunków, w tym ADD i ADHD, zaburzenia lękowe, depresja, bóle głowy, bezsenność i innych schorzeń. Chociaż ludzie znają go już od dawna, zaczął zdobywać więcej uwagi w ostatnich latach ze względu na fakt, że wykazano, iż ma realne wyniki w obszarach koncentracji wymienionych powyżej. 

Kiedy stosuje się EEG biofeedback?

EEG biofeedback jest stosowany w leczeniu szerokiego zakresu schorzeń psychicznych u dorosłych, dzieci i młodzieży. Niektóre z najczęstszych warunków leczonych za jego pomocą obejmują:

  • Zaburzenia lękowe obejmują uogólnione zaburzenie lękowe, zaburzenie paniczne, zaburzenie lęku społecznego i specyficzne fobie.
  • Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi ADHD jest zaburzeniem neurorozwojowym, które charakteryzuje się nadpobudliwością, impulsywnością i nieuwagą.
  • Bezsenność jest częstym zaburzeniem snu, które definiuje się jako trudności z zasypianiem, utrzymaniem snu lub z obydwoma tymi trudnościami.
  • Depresja jest zaburzeniem nastroju, które dotyka miliony ludzi na całym świecie.
  • Bóle głowy istnieje wiele różnych rodzajów bólów głowy, w tym migrena, klaster i napięciowe bóle głowy.
  • Stres może mieć zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne komponenty.

Jak neuroterapeuta wykorzystuje EEG biofeedback?

Przed rozpoczęciem leczenia neuroterapeuta przeprowadzi ocenę, aby określić, jaki rodzaj EEG biofeedback byłby najbardziej skuteczny dla pacjenta. Sesja trwa około 45 minut. Podczas sesji neuroterapeuta umieści elektrody na głowie pacjenta i poprowadzi go przez proces, w którym zostanie poproszony o skupienie się na swoich uczuciach i myślach. EEG jest monitorowane podczas całej sesji, a zebrane dane są wykorzystywane do stworzenia wykresu informacji zwrotnej. Wizualne informacje zwrotne są następnie wykorzystywane do pokazania pacjentowi, jak funkcjonuje jego mózg i jakie zmiany może wprowadzić, aby poprawić swoje zdrowie psychiczne oraz fizyczne.

Istnieją różne rodzaje wykresów zwrotnych stosowanych w EEG biofeedback na podstawie celu leczenia. Na przykład, jeśli celem leczenia jest zmniejszenie lęku, wykres zwrotny pokaże wzrost lub spadek ilości lęku, który jest odczuwany przez pacjenta. Jeśli celem leczenia jest poprawa snu, wykres informacji zwrotnej pokaże zmniejszenie aktywności mózgu. Informacja zwrotna ma charakter dostosowany do potrzeb pacjenta. Oprócz wizualnego sprzężenia zwrotnego neuroterapeuta wykorzystuje tony dźwiękowe, aby poprowadzić pacjenta do skupienia się na konkretnych aspektach funkcjonowania jego mózgu.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania EEG biofeedback?

Nie ma poważnych przeciwwskazań do stosowania EEG biofeedback. Należy jednak pamiętać, że terapia ta nie jest przeznaczona dla osób z wszczepionymi urządzeniami medycznymi. Twój neuroterapeuta może określić, czy jest ona bezpiecznym i skutecznym leczeniem dla Ciebie na podstawie Twojej historii medycznej.

Należy też pamiętać o nielicznych problemach zdrowotnych uniemożliwiających stosowanie terapii z wykorzystaniem EEG biofeedback. Najczęstszym przeciwwskazaniem jest epilepsja, ponieważ stymulacja mózgu może wywołać napad. Inne schorzenia, które powinny być monitorowane podczas leczenia to wysokie ciśnienie krwi, arytmia serca, zaburzenia zastawek serca i zaburzenia rytmu serca, ponieważ stymulacja mózgu może wywołać zmianę rytmu serca lub ciśnienia krwi.

Czy EEG biofeedback jest skuteczną metodą leczenia?

EEG biofeedback jest skuteczną metodą leczenia wielu różnych schorzeń psychicznych. Skuteczność EEG biofeedback została udowodniona w wielu badaniach. Niektóre z tych badań wykazały, że metoda może pomóc w redukcji lęku aż o 71% w ciągu 8 sesji leczenia. Inne badania wykazały, że jest ona skuteczna w redukcji stresu, bólów głowy i bezsenności. Badania, które przeprowadzono, pokazują, że EEG biofeedback wykazuje wysoką efektywność dla wielu różnych stanów zdrowia psychicznego.

Skuteczność leczenia zależy jednak od kilku czynników. Pierwszym z nich są kwalifikacje terapeuty prowadzącego leczenie. Kwalifikacje terapeuty odgrywają istotną rolę dla sukcesu leczenia. Terapeuta, który nie ma odpowiednich kwalifikacji w EEG biofeedback może nie zapewnić takich samych korzyści jak terapeuta przeszkolony w EEG biofeedback. Drugim czynnikiem, który wpływa na skuteczność leczenia, jest chęć pacjenta do kontynuowania leczenia. Aby zobaczyć wyniki leczenia, pacjenci muszą być chętni do przyjęcia właściwej rutyny.

Zostaw komentarz