Jak przebiega, ile kosztuje i jak długo trwa leczenie neuroterapeutyczne?

Przemyslaw Walczak

Neurofeedback i inne terapie neuroterapeutyczne mają tę wspólną cechę, że starają się wytrenować mózg do lepszego funkcjonowania. Nie skupiają się na źródle problemu (np. urazie, konkretnym regionie mózgu), ale raczej na jego konsekwencji. Podczas gdy medycyna konwencjonalna ma na celu zmniejszenie objawów spowodowanych przez zaburzenie, neuroterapia celuje w konsekwencje zaburzenia i stara się je poprawić poprzez konkretne sesje treningowe z naturalnymi informacjami zwrotnymi. W tym artykule wyjaśniamy, jak przebiega leczenie neuroterapeutyczne, jak długo trwa i ile kosztuje.

Kiedy należy stosować leczenie neuroterapeutyczne?

Pierwsza wizyta u neuroterapeuty może zadecydować o tym, że potrzebujesz neuroterapii. Istnieją jednak różne czynniki, które wskazują na potrzebę zastosowania terapii neurofeedback. Należą do nich:

  • Zaburzenia, które mają komponent poznawczy lub emocjonalny, takie jak Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) lub Post Traumatic Stress Disorder (PTSD).
  • Zaburzenia neurologiczne lub psychiatryczne, takie jak epilepsja, zaburzenia ruchu lub zaburzenia uczenia się.
  • Doświadczenie przewlekłego i intensywnego stresu.

Kto nie powinien korzystać z leczenia neuroterapeutycznego?

Ogólnie rzecz biorąc, neuroterapia jest bezpieczna dla każdego. Istnieją jednak pewne wyjątki od tej reguły, jak np:

  • Osoby, które mają mniej niż 12 lat neuroterapia ma udowodnioną skuteczność u młodzieży i dorosłych, ale jest mało badań na temat jej wpływu na dzieci.
  • Kobiety w ciąży wykazano, że neurofeedback ma pozytywny wpływ na kilka zaburzeń, ale nie jest zalecany dla kobiet w ciąży.
  • Osoby z wszczepionymi urządzeniami medycznymi nie udowodniono, że neuroterapia jest bezpieczna dla osób z wszczepionymi urządzeniami medycznymi, takimi jak rozrusznik serca lub pompa insulinowa.

Jak przebiega leczenie neuroterapeutyczne?

Podczas terapii neuroterapeutycznej (np. neurofeedback) do skóry głowy przyczepia się elektrody, a program komputerowy analizuje aktywność Twojego mózgu. Możesz na przykład zostać poproszony o wykonanie różnych zadań z zamkniętymi oczami lub o kliknięcie przycisku, gdy zauważysz jakąś emocję. Celem jest zmiana wzorców aktywności mózgu, które są przyczyną zaburzeń, a z czasem objawy znikną.

Podczas leczenia neuroterapeutycznego fale mózgowe podlegają monitorowaniu, a program komputerowy rozpoznaje, które z fal mózgowych są zbyt niskie, a które zbyt wysokie. Komputer wykorzystuje wizualne i dźwiękowe informacje zwrotne, aby dać Ci znać, jak dostosować aktywność Twojego mózgu. Możesz „zobaczyć”, co musisz zrobić, aby Twoje fale mózgowe osiągnęły określony poziom i możesz trenować swój mózg, aby pozostał na tym poziomie.

Jak długo trwa leczenie neuroterapeutyczne?

Długość leczenia nauroterapeutycznego zależy od rodzaju terapii i Twoich indywidualnych potrzeb. Przeciętna sesja neurofeedback trwa 30-40 minut, natomiast inne terapie trwają od 30 do 90 minut. Ogólnie zaleca się, abyś otrzymał 10-12 sesji terapeutycznych, a pomiędzy sesjami robił przerwy. W niektórych przypadkach możesz skorzystać z dodatkowych sesji po pierwszym kursie leczenia. Twój terapeuta może pomóc Ci podjąć decyzję.

Ile kosztuje leczenie neuroterapeutyczne?

W niektórych przypadkach neuroterapia jest pokrywana przez prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Może być wymieniona jako neurofeedback, neuroterapia lub biofeedback. Jeśli nie masz takiego ubezpieczenia zdrowotnego, które pokrywa tę terapię, możesz skonsultować się z terapeutą, aby sprawdzić, czy kwalifikujesz się do sesji o obniżonych kosztach. Neuroterapia jest długoterminową inwestycją w Twoje zdrowie i dobre samopoczucie. Im szybciej rozpoczniesz leczenie, tym szybciej zobaczysz rezultaty. Zaoszczędzisz czas i pieniądze, umawiając się na zniżkową sesję terapeutyczną z terapeutą, który oferuje plany płatności.

Zostaw komentarz