Neuroterapia w domu – jak samodzielnie trenować swój mózg?

Przemyslaw Walczak

Neurofeedback, czyli neuroterapia, to technika, która jest stosowana od dziesięcioleci, aby pomóc ludziom z różnymi rodzajami problemów z wydajnością mózgu. Odbywa się poprzez przekazywanie im w czasie rzeczywistym informacji zwrotnych na temat stanu aktywności ich mózgu i pomaganie w nauce kontrolowania jego funkcjonowania. Uważa się, że właściwy rodzaj neuroterapii może poprawić koncentrację, zmniejszyć stres i niepokój, a nawet pomóc w odzyskaniu sprawności po urazie mózgu lub odwrócić jego skutki. Z pomocą urządzenia zwanego sondą EEG, które mierzy aktywność elektryczną w mózgu, możesz ćwiczyć swój mózg również w domu tak często, jak chcesz. Oto co musisz wiedzieć, jeśli chcesz stosować neurofeedback samodzielnie.

Na czym polega domowa neuroterapia?

Domowa neuroterapia, znana również jako samodiagnoza lub samoleczenie, jest stosowana w leczeniu różnych problemów zdrowotnych i poprawie funkcjonowania psychicznego. Opiera się na zasadzie neuroplastyczności, co oznacza, że mózg może zmieniać swoją strukturę i funkcję poprzez modyfikację sieci neuronowych. Celem neurofeedbacku jest skłonienie systemu do wytwarzania pewnych wzorców aktywności, które wiążą się z określonym rodzajem aktywności umysłowej. 

Metoda ta polega na wykorzystaniu czujników, które umieszcza się na głowie. Mierzą one aktywność elektryczną mózgu i przesyłają te dane do komputera, gdzie są przetwarzane. Następnie osoba otrzymuje informację zwrotną w postaci świateł, dźwięków lub symboli, które pojawiają się na monitorze lub smartfonie. Dzięki temu osoba może zobaczyć aktywność swojego mózgu w czasie rzeczywistym i spróbować sprawić, by odpowiadała ona pożądanemu wzorcowi.

Kiedy stosuje się domową neuroterapię?

Domowa neuroterapia jest stosowana w leczeniu wielu różnych problemów zdrowotnych, w tym zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), autyzmu, lęków, bólów głowy i przewlekłego bólu. Wykorzystuje się ją także, aby pomóc ludziom poprawić ich wydajność umysłową, np. w sporcie. Neuroterapia domowa zastąpiła bardziej tradycyjne formy leczenia z wielu powodów. Po pierwsze, jest o wiele tańsza niż leczenie w gabinecie, które często kosztuje tysiące dolarów. Innym powodem jest to, że pozwala trenować, kiedy tylko chcesz, więc nie musisz opuszczać pracy, szkoły lub innych zobowiązań. I wreszcie, pozwala trenować swój mózg w sposób, który działa najlepiej dla Ciebie.

Co leczy domowa neuroterapia?

Domowa neuroterapia okazała się skuteczna w leczeniu wielu schorzeń. Obejmuje to lęki, ADHD i inne zaburzenia uwagi, autyzm, zaburzenia snu, bóle głowy, przewlekły ból i chorobę Parkinsona. Stwierdzono również, że poprawia ona sprawność umysłową sportowców i muzyków. Domowa neuroterapia jest preferowanym sposobem leczenia szerokiej gamy schorzeń. Dzieje się tak dlatego, że ma mniej skutków ubocznych niż leczenie w gabinecie i jest mniej kosztowna. Co więcej, nie musisz opuszczać pracy, szkoły lub innych obowiązków, aby z niej skorzystać. I wreszcie, pozwala trenować swój mózg w sposób, który działa najlepiej dla Ciebie.

Czego potrzebujesz, aby rozpocząć domową neuroterapię?

Możesz zacząć wykonywać domową neuroterapię, gdy tylko zdobędziesz urządzenie EEG. Większość z nich jest sprzedawana online i można je kupić nawet za kilkaset złotych. Są one dostarczane z czujnikami, które przymocowujesz do skóry głowy i zestawem słuchawkowym, przez który możesz słuchać instrukcji audio. Możesz też skorzystać z aplikacji na smartfony, co jest wygodniejsze, ponieważ możesz wykonywać ćwiczenia gdziekolwiek i kiedykolwiek chcesz. Oprócz urządzenia będziesz potrzebować kursu online.

Czy domowa neuroterapia może zastąpić tradycyjne leczenie?

Domowa neuroterapia stała się popularnym sposobem leczenia szerokiego zakresu schorzeń. Ważne jest jednak, aby nie zapominać, że nie jest ona substytutem tradycyjnego leczenia. Zawsze należy udać się do lekarza, jeśli mamy poważny problem zdrowotny. Dzieje się tak, ponieważ podczas gdy domowa neuroterapia okazała się skuteczna w wielu przypadkach, nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, czy będzie działać dla Ciebie bez odpowiedniej diagnozy. 

Co więcej, podczas gdy domowa neuroterapia jest niedroga i pozwala Ci ćwiczyć, kiedy tylko chcesz, jej skuteczność zależy od tego, jak często trenujesz. Oznacza to, że osiągnięcie rezultatów prawdopodobnie potrwa dłużej niż w przypadku leczenia w gabinecie. I wreszcie, ważne jest, aby używać urządzenia, które zostało zatwierdzone przez zaufany organ regulacyjny. To zapewnia, że urządzenie jest bezpieczne i daje znać, czy działa prawidłowo.

Zostaw komentarz