Jaka jest rola snu w neuroterapii?

Przemyslaw Walczak

Sen jest jedną z naszych podstawowych potrzeb biologicznych. Jest on niezbędny dla optymalnej pracy mózgu i zdrowia psychicznego. Jednak sen może być również wyzwaniem, jeśli chodzi o stosowanie neuroterapii jako terapii. Znaczenie snu dla ludzkiego mózgu było w ostatnich latach coraz bardziej doceniane. W rzeczywistości sen jest obecnie nazywany „nowym nawodnieniem” lub „nową wodą” dla mózgu, biorąc pod uwagę jego fundamentalną rolę. Sen okazuje się niezbędny do przechowywania wspomnień i tworzenia nowych połączeń między neuronami. Pomaga nam również przetwarzać nowe informacje i unikać czynników stresogennych, które mogłyby wywołać lęk lub depresję. Co jeszcze powinieneś o nim wiedzieć?

Brak snu i przewlekły ból czy są powiązane?

Jeśli doświadczasz przewlekłego bólu, możesz mieć wrażenie, że nigdy nie doświadczasz nieprzerwanego snu. To bardzo powszechne u tych osób, które cierpią z powodu przewlekłego bólu, że mają problemy z zasypianiem. Przewlekły ból może wpływać na mózg i wpływać na to, jak dobrze śpisz. Kiedy doskwiera Ci ból, aktywuje się układ nerwowy i zmienia sposób funkcjonowania mózgu. 

Zaburzenia snu a funkcjonowanie mózgu

Istnieje wiele różnych zaburzeń snu, które mogą zakłócać jakość snu i negatywnie wpływać na funkcjonowanie mózgu. Należą do nich bezsenność, bezdech senny, narkolepsja, zespół niespokojnych nóg i zaburzenia rytmu okołodobowego. Jeśli cierpisz na jedno z tych zaburzeń, istnieje prawdopodobieństwo, że wpływa ono również negatywnie na Twoją zdolność do pełnego zaangażowania i czerpania korzyści z sesji neuroterapii. 

Na przykład, bezsenność jest powszechnym zaburzeniem snu, które według szacunków dotyka 10% populacji w danym czasie. Bezsenność charakteryzuje się trudnościami z zasypianiem, trudnościami z utrzymaniem snu lub zbyt wczesnym budzeniem się. Osoby cierpiące na bezsenność często mają trudności z wykonywaniem codziennych czynności i interakcjami społecznymi. Bezsenność jest często związana z depresją, niepokojem i innymi problemami zdrowotnymi.

Ile godzin dziennie powinniśmy spać?

Idealna liczba godzin, które dana osoba powinna przespać każdej nocy, zależy od wielu czynników i będzie się różnić w zależności od osoby. Co więcej, idealna ilość snu będzie się również zmieniać w ciągu całego życia. Ogólna zasada mówi, że większość dorosłych potrzebuje 7-9 godzin snu każdej nocy. Nastolatki potrzebują średnio od 9 do 10 godzin snu każdej nocy. Jeśli masz problemy ze snem, powinieneś zadać sobie pytanie, czy angażujesz się w działania, które mogą powodować, że nie śpisz w nocy. Może to być na przykład oglądanie telewizji lub spędzanie zbyt wiele czasu w Internecie, lub pisanie SMS-ów.

Czy nadmiar snu może ci zaszkodzić?

W rzadkich przypadkach nadmierne spanie może być oznaką choroby. Jednak nadmierne spanie jest mniej powszechne niż spanie za mało. Ludzie, którzy śpią za dużo, często mają poważne schorzenie. Mogą mieć nadczynność tarczycy, wzrost na mózgu lub inny podstawowy problem zdrowotny, który wymaga leczenia. Ludzie, którzy śpią za dużo, mogą czuć się zmęczeni w ciągu dnia, ale nie czują potrzeby snu.

Jaka jest funkcja snu w neuroterapii?

Celem snu jest doładowanie neuromatrycy, czyli obszarów mózgu odpowiedzialnych za regulację nastroju, snu i śnienia. Neokora, część mózgu odpowiedzialna za poznanie, język i logikę, jest również ładowana podczas snu. Dzięki temu po przebudzeniu jesteśmy gotowi do podjęcia dnia i zmierzenia się z wyzwaniami z czystą głową. Hipokamp, część mózgu odpowiedzialna za zapamiętywanie, również jest ładowany podczas snu. 

Układ limbiczny, część mózgu odpowiedzialna za regulację emocji, również jest ładowany podczas snu. Ludzie, którzy cierpią na lęk, depresję lub inne zaburzenia zdrowia psychicznego, doświadczą ulgi w objawach, gdy neuromacierz zostanie w pełni naładowana podczas snu. Przysadka mózgowa, główny gruczoł biorący udział w produkcji hormonów, jest również ładowana podczas snu.

Zostaw komentarz